Úvod > Ryby > Lasagne s lososem a cuketami
Lasagne s lososem a cuketami
Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postupDnešní lasagne s lososem a cuketami představují skvělý jediný chod pro celou rodinu. Pro svou jemnou a měkkou chuť jsou velmi oblíbené i u dětí, které, víme, nejsou zrovna největšími fanoušky rybího masa a zeleniny.
Pokrm bohatý na ryby a zeleninu, nám z nutričního hlediska dá vše, co zdravé jídlo má mít. V prvé řadě mnoho zdravých bílkovin a velké množství vitaminu D, nezbytné právě dětem ke zdravému růstu.
Losos, který patří mezi tučné ryby, by se již neměl kombinovat se surovinami, které jeho tukovou hodnotu zvyšují. Proto jsem záměrně vybrala pro přípravu bešamelové omáčky polotučné mléko a olivový olej, s jejichž pomocí vykouzlíme moc chutné, ale zdravé jídlo.
Pohled na kalorie a na nutriční tabulku by nám mohl dát dojem, že pokrm je příliš tučný na to, aby byl zdravý. Na tuky opravdu bohatý je, ale 75% z nich spadá do skupiny zdravých nenasycených tuků.
NEJSOU TUKY JAKO TUKY
Ta nejlepší cesta ke zdravé, vyvážené a chutné stravě je znát rozdíly mezi tuky. Naše zdraví ohrožuje vysoká spotřeba některých typů tuku (nasycených) a naopak nízký příjem jiných (nenasycených). Dobré znalosti různých typů tuku nám umožňí rozhodnout, které je nutné omezit a příjem kterých naopak zvýšit. Nenasycené tuky by měly představovat 2/3 všech přijatých tuků.
Tuk není sám o sobě "nezdravý". Ve skutečnosti představuje nenahraditelnou živinu, která vykonává v našem organizmu důležité funkce:
1. Energetická a zásobní – naše tělo z tuku čerpá energii v momentě, kdy nejsou k dispozici cukry.
2. Mechanická a ochranná – chrání vnitřní orgány před mechanickým poškozením.
3. Termoregulační – napomáhá udržovat tělesnou teplotu.
4. Stavební – společně s bílkovinami tvoří buněčnou membránu. Buňky se v těle neustále obnovují, a proto jsou tuky našemu organismu nezbytné.
Skupina nenasycených tuků se dělí na tuky mononenasycené a tuky polynenasycené. Mononenasycené tuky, na které jsou bohaté především olivový olej extra panenský, snižují špatný cholesterol (LDL) a zvyšují cholesterol dobrý (HDL). Polynenasycené tuky, hojně obsaženy v tučných rybách, jsou zase bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny si naše tělo nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat z potravy. Jsou nezbytné k tvorbě hormonů a k vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích: A, D, E, K.
Tuky, jako takové, jsou však velmi kalorické, a i přesto, že některé jsou pro náš organismus nezbytné, jejich příjem by měl představovat jen 20-35% denního energetického příjmu (mononenasycených 20%, polynasycených 10%, nasycených méně než 7%). Děti potřebují ke zdravému růstu tuků více (a především těch kvalitních): kojenci 45-50% a děti od jednoho roku 35%.
Použitá literatura a zdroje:
- Claudia Moriondo: Il manuale dell’alimentazione, Hoepli, 2011.
- Aldo Mariani Costantini, Carlo Cannella, Gianni Tomassi: Alimentazione e nutrizione umana, Il Pensiero Scientifico Editore, 2011.
- European Food Information Coucil: http://www.eufic.org