Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Dezert > Ovocné sorbety

Ovocné sorbety

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

Říká se, že nejprve se zrodila granita (ledová tříšť), poté sorbetto a nakonec zmrzlina. V prvopočátku mělo sorbetto výlučně digestivní funkci, funkci kterou si dodnes zachovalo. Doma je servírováno při velkých slavnostních obědech, v restauracích jej běžně nalezneme na menu složených z více chodů. Typicky se podává mezi hlavním chodem rybím a masovým anebo před masovým chodem, aby „očistilo ústa“. Často se podává také po jídle.  

Moderní ovocné sorbetto je prakticky zcela identické ovocné zmrzlině s vodovým základem. Tyto zmrzliny, podobně jako sorbetto, neobsahují tuk (mléko, smetanu, žloutek), což znamená, že směsi chybí rovnováha, která je bilancována přidáním cukru. Z tohoto důvodu jsou ovocné zmrzliny bohaté na cukry, zatímco smetanové a krémové zmrzliny bohaté na tuky.  

Sorbetto je ve většině případů složeno jen z vody, cukru a ovocné dužniny/ šťávy. Abychom získali chutnou a vyváženou směs, tyto tři prvky se musí nacházet v přesném poměru. Voda je jediná látka, která má schopnost zmrznout a úkolem cukru je bod mrazu regulovat. Jednoduše řečeno, cukr určuje zda směs zmrzne, jak rychle se bude rozpouštět, jestli bude zmrzlina krémová, písková anebo tvrdá jako led. 

Cukr se v sorbettu musí pohybovat v rozmezí mezi 23-30%. Směs, která má nedostatečné množství cukru bude tvořit velké ledové krystaly a její konzistence se bude podobat spíše ovocné dřeni nežli zmrzlině a naopak směsi příliš bohaté na cukr budou mít slabou stabilitu a rychle se rozpouštět.  

Pokud chceme získat ovocné sorbetto krémové, jemné a nadýchané, pěna našlehaných bílků nám k tomu napomůže. Bílek je možné zapracovat do sorbetta v podobě italské meringy (bílky šlehané s horkým cukrovým sirupem) anebo syrové, vyšlehané do tuhého sněhu. Druhá metoda je dnes z hygienických důvodů malinko zastaralá a dává se přednost pasterizovaným bílkům v podobě meringy. Meringa díky své struktuře navíc brání tvorbě velkých ledových krystalů a je oproti syrovému bílku mnohem stabilnější v čase.  

Často se setkáme se sorbetty, do kterých se přidává víno, likér či jiné destiláty. Alkohol má silně nemrznoucí vlastnost a zmrzliny, které alkohol obsahují jsou velmi nestabilní a směs je třeba velmi důkladně bilancovat. Tyto recepty budou tvořit samostatnou kapitolu. 

INFORMACE K PŘÍPRAVĚ 

Pokud chceme získat kvalitní ovocnou zmrzlinu anebo sorbetto, musíme přidat to správné množství cukru. Nesmíme však zapomenout, že i ovoce obsahuje více či méně cukru, které je tudíž třeba započítat do celkového ideálního procenta (23-30%). Množství cukru se liší nejen druhem ovoce, ale také jeho odrůdou, kvalitou a především stupněm dozrání. Proto se doporučuje použít vždy jen sezonní a zralé ovoce, které dosáhlo své přirozeně sladké chuti.  

Sorbetto anebo ovocnou zmrzlinu si můžeme připravit prakticky z jakéhokoliv ovoce: z rozmixované dužniny anebo šťávy. Kusy ovoce se do směsi nikdy nedávají, poněvadž se ihned přeměňují na led. Jediné ovoce, které tvoří výjimku, a které bude mít svůj vlastní recept je citron. Pro svou typickou výraznou chuť a nízký obsah cukru je s uvedenými procenty nepříjemně kyselé, takže si citronové sorbetto necháme prozatím bokem. 

Recepty jsem rozdělila do tří kategorií podle přírodního cukru, které ovoce obsahuje. Každá kategorie má jako základ italskou meringu, ale s jiným poměrem bílků a cukru. Pokud jste italskou meringu ještě nepřipravovali, doporučuji Vám si nejprve přečíst tento článek.  

Všechny recepty jsou kalkulovány na 26-28% obsah cukru (přírodní ovocný cukr + med+ bílý cukr). Citronová šťáva nám napomůže k získání chuťové rovnováhy a med, který má rozdílné chemické složení oproti bílému cukru, zanechá naše sorbetto jemnější, méně sladké a vyzdvihne přirozenou chuť ovoce.   

Ovoce, která mají semena (borůvky, ostružiny, maliny, kiwi) anebo slupky (meruňky, broskve) je třeba po rozmixování přepasírovat přes jemné sítko. Udané množství dužniny je včetně předpokládaného odpadu v podobě semen, takže po přefiltrování není třeba dužninu znovu vážit. 

U ovoce, které lze oloupat (banán, hruška, meloun) je třeba zvážit čistou váhu dužniny bez odpadu.  U jablka a ananase je množství uvedeno na čistou šťávu získanou v odšťavňovači.  

Z uvedených surovin získáme směs o objemu cirka 390 gramů. Během mísení ve zmrzlinovači směs nabývá objemu, proto dbáme instrukcí výrobce o maximálním objemu misky. Z uvedeného množství získáme cirka 6 kopečků zmrzliny (2-3 osoby)

ODPOČINEK V MRAZNIČCE

Sorbetto má po zpracování ve zmrzlinovači teplotu, která se pohybuje okolo -8 °C. Aby se zpevnilo a stabilizovalo se, musí dosáhnout teploty -15°C. Odpočinek v mrazničce je proto velmi důležitý, pokud chceme získat osvěžující sorbetto, které se neroztaví dříve než jej stačíme sníst. 

RECEPTY 

I. MERINGA 1:2 (30 g bílků, 60 g krupicového cukru, 20 g studené vody + 10 g medu)

Banán, mango – dužnina 250 g, citronová šťáva ½ ks (35 g)       

Borůvky, kiwi, hruška, meruňky – dužnina 250 g, citronová šťáva 2 lžíce (20 g)         

Jablko – šťáva 230 g, citronová šťáva 2 lžíce (20 g) 


II. MERINGA 1:2½ (30 g bílků, 75 g krupicového cukru, 25 g studené vody + 10 g medu)       

Ananas – šťáva 250 g, citronová šťáva 2 lžíce (20 g)       

Broskev – dužnina 250 g, citronová šťáva 1 lžíce (10 g)       

Kantalupský meloun – dužnina 250 g, citronová šťáva 2 lžíce (20 g) 


III. MERINGA 1:3 (30 g bílků, 90 g krupicového cukru, 30 g studené vody + 10 g medu): 

Maliny, jahody – dužnina 250 g, citronová šťáva 1 lžíce (10 g) 

Ovocné sorbety

Sorbetto alla frutta

Dezert


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
45 min 5 min 6 hod

Cena:

Ingredience pro osoby

Sorbet z lesních plodů
80 grMaliny
80 grBorůvky
80 grOstružiny
10 grMed
1/2 ksCitron
Meringa
30 grBílek
10 grCukr krupice
25 grStudená voda
65 grCukr krupice

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie: 153

Užitečné potřeby


Ruční šlehač Kuchyňský teploměr Ponorný mixér (anebo odšťavňovač) Zmrzlinovač

Postup

1.
80 g borůvek
80 g malin
80 g ostružin

Lesní plody omyjeme pod studenou vodou a jemně osušíme...

2.
2 lžíce citronové šťávy (20 g)

Ponorným mixerem důkladně rozmixujeme. Přidáme také citronovou šťávu...

3.

Dužninu přepasírujeme přes jemné síto, aby zachytilo semena...

4.
ITALSKA MERINGA 1:2½
25 g studené vody
65 g cukru krupice

Připravíme italskou meringu: vodu a větší část cukru dáme do malého hrnce (toho nejmenšího, který doma máme) a sirup vaříme, dokud nedosáhne teploty 121°C...

5.
30 g bílků (cirka 1 bílek M)
10 g cukru krupice (1 zarovnaná polévková lžíce)

Jakmile sirup dosáhne teploty 110 °C, začneme šlehat bílky pokojové teploty s menším množstvím cukru (1 slabá polévková lžíce z celkového množství). V momentě kdy sirup dosáhne teploty 121 °C, bílky musí být našlehané do krémové podoby. Pro úspěšnou přípravu meringy je nutné, aby miska a metličky byly důkladně čisté a odmaštěné a bílky pokojové teploty a bez stop po žloutcích...

6.

Větším pramínkem přilijeme sirup k částečně našlehaným bílkům a pokračujeme ve šlehání až do vychladnutí; nejméně dalších 10-15 minut...

7.

 Získáme hustou, lesklou a velmi stabilní hmotu...

8.
10 g medu

Přidáme med a krátce rozšleháme...

9.

Do chladné meringy přidáme dužninu a stěrkou jemným krouživým pohybem smícháme...

10.

Získáme hustou a nadýchanou směs...

11.

(Pokud připravujeme sorbetto ze šťáv, tyto přidáme do meringy postupně a jemně rozmícháme metličkou)...

12.

(Směsi připravené z ovocných šťáv mají tekutější konzistenci).

13.

Překryjeme potravinářskou folií a vložíme na 30 minut do mrazáku, aby se směs rychle ochladila na teplotu 4-6 °C...

14.

Chladnou směs vlijeme do zmrzlinovače a necháme pracovat cirka 20-30 minut (dle pokynů výrobce)...

15.

Sorbetto ze zmrzlinovače vyndáme, dáme do vhodné nádoby s uzávěrem a dáme do mrazáku na nejméně 6 hodin, aby se směs stabilizovala a získala tu správnou teplotu a konzistenci. Ideální k přípravě sorbetta/zmrzliny jsou také silikonové formy (směs zakryjeme potravinářskou folií)...

16.

Můj oblíbený sorbet je z lesních plodů. A ten Váš?

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
8
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek