Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Maso > Hovězí steak na grilu

Hovězí steak na grilu

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

Hovězí steak, italsky bistecca, z anglického beef steak, je klasika, která v týdenním jídelníčku nikdy nechybí. Zvláště pak přes týden, kdy chodíme do práce a na přípravu pracné večeře nemáme čas. 

Grilování je způsob přípravy masa při vysokých teplotách a s minimálním množstvím tuku, které zabrání jeho pálení a zároveň zvýrazní chuť masa. Právě proto je to jeden s nejrozšířenějších způsobů, jak připravit maso, ryby a zeleninu. Grilování často je doporučováno při přípravě dietních jídel a pokrmů pro děti. 

Výběr masa

V každodenním jazyce znamená „bistecca“ obecně plátek masa, řízek, steak, nejen hovězí. Příprava steaku je velmi jednoduchá a rychlá, je však třeba dodržet pár zásad. V prvé řadě je to výběr masa. Maso grilujeme jen krátce, proto se ne každá část hovězího ke grilování hodí. Za nejlepší řezy masa k přípravě steaku jsou všeobecně považovány ty, co se nacházejí na hřbetu zvířete. Steak by měl být vysoký 1–3 cm.

1) Svíčková – maso ze svíčkové je jemné, libové a křehké, poněvadž je svalovina v této části těla vystavena malé námaze. 

2) Roštěnec – dělí se na zadní a přední roštěnec a na grilu jsou vynikající oba. Z roštěnce se připravuje entrecôte, T-bone steak, anebo steak fiorentina. Steak z předního roštěnce je díky tomu, že jeho maso je prorostlejší tukem, daleko chutnější, šťavnatější a měkčí. Osobně je mým nejoblíbenějším. Zadní roštěnec je libovější.

3) Zadní kýta – se také hodí na grilování, některé její části více, jiné méně. Nejlepší část zadního je „květová špička”, která se nachází ve vrchní části kýty. Její maso je velice jemné. V anglosaských zemích se z ní připravuje rump steak.

4) Zadní kýta – „vrchní šál“ je libový kus s jemným tukovým mramorováním, nalezneme jej ve vnitřní části zadní kýty.

 Grilování masa

K přípravě steaku nepotřebujeme žádné zvláštní schopnosti, je však třeba dodržet pár zásad:

1)   Pokojová teplota masa – maso je třeba vyjmout z lednice alespoň půl hodiny před grilováním. Možné je také maso připravit, ochutit bylinkami a olejem, položit jej na pečicí plech vyložený alobalem a dát na 15 minut do trouby na tu nejnižší teplotu, přibližně 50–60 °C. To umožní, aby se vnitřní šťávy rovnoměrně rozložily, a díky tomu bude maso po grilování měkčí.

2) Maso neklepeme.

3) Maso důkladně osušíme kuchyňským papírem.

4) Maso solíme až po grilování.

5) Dobře rozpálený gril anebo pánev – dobře rozpálený gril začne jemně kouřit. 

6) Grilujeme na prudším ohni – při grilování by maso nemělo pustit vodu (příliš nízká teplota) a nemělo by se z grilu příliš kouřit (příliš vysoká teplota).

7) Do masa nepícháme, aby nevytekly vnitřní šťávy a maso neztratilo na měkkosti. Obracíme jej pomocí kuchyňské obracečky – pinzety.

8) Po grilování je možné osolené maso na talíři ještě překrýt alobalem a nechat asi 2 minuty odpočinout. Tím se šťávy obsažené ve steaku rovnoměrně rozloží. 

Hovězí steak na grilu

Bistecca ai ferri

Maso


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
10 min 5 min 0 min

Cena:

Ingredience pro osoby

4 plátkyHovězí steak
2 snítkyRozmarýn
4 lístkyŠalvěj
2 snítkyTymián
4 lžíceOlivový olej extra panenský
p.p.Sůl
špetkaČerstvě mletý pepř

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie: 408

Užitečné potřeby


Grilovací pánev Pinzeta na maso

Zajímavost


Proč jíst hovězí maso

Hovězí maso obsahuje velmi kvalitní bílkoviny a rostlinné produkty je nemohou plně nahradit. Bílkoviny jsou našemu tělu nezbytné k růstu a obnově buněk a tkání a k tvorbě hormonů a enzymů. Maso je proto pro náš organismus velmi důležité. U dětí je v období růstu potřeba bílkovin téměř dvojnásobná a světoví odborníci se shodují na tom, že děti by měly jíst 50 gramů masa denně, ať už se jedná o maso hovězí, vepřové, drůbeží nebo rybí. Hovězí maso je také velmi bohaté na železohořčíkvitamíny skupiny B, včetně vitamínu B12. Zde si můžete přečíst krátký článek nejen o tom, co přináší hovězí maso našemu zdraví, ale i čeho se při jeho výběru vyvarovat.

Postup

1.
2 snítky rozmarýnu
4 lístky šalvěje
2 snítky tymiánu

Nejprve si pro náš steak připravíme bylinky. Důkladně je opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme kuchyňským papírem. Oddělíme lístky od stonků...

2.

Krájecí kolébkou anebo větším nožem bylinky nasekáme nadrobno...

3.
4 plátky steaku

Plátky steaku důkladně osušíme kuchyňským papírem a ostrým nožem odstraníme přebytečný tuk. Maso neklepeme a nesolíme...

4.
2 lžíce oleje

Na maso kápneme kapičku oleje...

5.

Olej vmasírujeme do masa. Olej můžeme v tomto kroku i zcela vynechat, aby se v místnosti příliš nešířil pach, a steak zakapeme olejem až při podávání...

6.

Poté steak posypeme bylinkami a zlehka vmasírujeme do masa...

7.

Jakmile je grilovací pánev dobře nahřátá a jemně kouřící, přidáme maso a grilujeme na prudším ohni po obou stranách...

8.
2 lžíce oleje
sůl
čerstvě mletý pepř

Běžně steak grilujeme 2 až 3 minuty na každé straně. Měl by být dozlatova upečený a vykazovat své klasické hnědé pruhy. Jestli preferujete steak dobře upečený, můžete jej grilovat ještě další minutu, avšak platí pravidlo, že čím déle se maso griluje, tím bude tvrdší. Před servírováním steak osolíme, opepříme a zakapeme olejem. 

Klasickou italskou přílohou je čerstvý salát, pečivo anebo smažené hranolky.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
0
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek